Wróżby Andrzejkowe

Wróżby Andrzejkowe

Każdemu z nas listopad kojarzy się z ponurym miesiącem. Zimny, chłodny, czasem, tylko zaświeci promyk słońca, a jednak w tym miesiącu bawimy się aż dwa razy, na początku witamy go taneczną zabawą w Halloween a kończymy w Andrzeja, tutaj to dopiero mamy pole do popisu, tańce przez dwa dni a jeszcze atrakcją są wróżby, gdzie możemy przypadkiem odkryć naszą przyszłość a kto wie, może i znaleźć wybranka naszego serca. Andrzejki, choć obchodzone od wielu pokoleń nie tracą na swym zabawowym szaleństwie i magii, gdyż tego dnia, jak w żaden inny dzień, przyszłość otwiera nam swoje tajemnice. Każdy z nas ma pewnie wspomnienia związane z wróżbami w ten dzień,  niby nikt w nic nie wierzył,  to tylko zabawa, ale pamiętam, jaką radość czułam będąc w podstawówce,  gdy mój but stał pierwszy przy drzwiach, a potem czerwone serce, szpilka i by tylko wbić w jego imię.
W liceum chowałam kartki pod poduszką 6 z konkretnymi imionami i jedna ze znakiem zapytania, pustej nie było, kto by ryzykował stracony rok. Pomysłów na wróżby Andrzejowe jest wiele w zależności od tradycji, regionu, dla każdego coś innego, ale wszędzie chodzi o to samo, o przepowiednie dotyczące miłości. Wróżyć może sobie każdy, nie ma ograniczeń wiekowych, wszak to zabawa traktowana z przymrużeniem oka.


29 listopada w wigilię imienin Andrzeja obchodzimy wieczór andrzejkowy,którego tradycją są wszelkiego rodzaju wróżby.


Pomysły na andrzejkowe wróżby:

Najpopularniejsza wróżba to LANIE WOSKU i odgadywanie kształtów jego cieni. Potrzebne będą: zwykłe świece, klucz, miska z wodą. Wosk należy roztopić w rondelku na małym ogniu. Ciepły wosk ostrożnie przez dziurkę od klucza lejemy do wody. Gdy wosk na wodzie zastygnie podnosimy go do światła i oglądamy powstały na ścianie cień, który wróży naszą przyszłość

DUŻE CZERWONE ANDRZEJKOWE SERCE.

Na jednym imiona dziewczyn na drugim chłopaków, lepiej imion nie mieszać, bo jeszcze Agata trafi w Monikę i będzie skucha. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię, na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej.

ANDRZEJKOWE KARTKI NA WODZIE.


Aby wywróżyć imię przyszłego ukochanego będziesz potrzebować: korki od wina,  karteczki z imionami męskimi i żeńskimi, miska z wodą, szpilki. Do korków dziewczynki przyczepiają kartki ze swoim imieniem i wkładają je do miski z wodą w której pływają korki z przyczepionymi imionami męskimi.
Gdy korki się złączą jest to magiczny znak, że przyszły wybranek będzie nosił imię kartki:)Aby stworzyć bardziej magiczny nastrój w czasie zabawy można ozdobić kartki brokatem a imiona czerwonym kolorem.

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z JABŁKIEM.

Potrzebujesz jedynie skórki od jabłek i bezpiecznej obieraczki. Obieramy jabłuszka. Ciskamy za siebie ostrużyny z jabłek, a z ich zakrętów próbujemy zgadnąć literę początkową imienia przyszłego narzeczonego/przyszłej narzeczonej.

ANDRZEJKOWE KUBECZKI

Uwaga, dla tych, którzy nie potrafią się bawić, nie mają poczucia humoru i będą przyjmować się niekorzystną wróżbą – zabawa zakazana. Należy przygotować cztery kubeczki, nikt nie podgląda a na stoliku pod jednym z nich kładziemy obrazek - symbol zakonnego życia, pod drugim monetę - na znak przyszłego majątku, pod trzecim obrączkę - symbol szybkiego zamążpójścia. Pod czwartym nie kładziemy nic - to przepowiednia staropanieństwa (starokawalerstwa).Następnie losujemy kubeczki i z bijącym sercem odkrywamy, co się pod nimi kryje...

KOLOROWE-ANDRZEJKOWE.

Losowanie kolorów. Uczestnicy zabawy siedzą w kręgu i z zamkniętymi oczami losują karteczki. Osoba, którzy wylosowała dany kolor wstaje ,a „wróżka" czyta przestrogi na przyszłość, odpowiadające kolorom wylosowanych kartek. Czerwony – miłość czai się tuż za rogiem, Srebrny- będziesz mieć fart. Żółty - Zazdrośnicy wokół Ciebie, a gdy będziesz mieć chłopaka pilnuj go bacznym okiem. Niebieski - Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba. Czarny-Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół radosne i kolorowe. Biały –szczęście, ale ulotne. Fioletowy -czeka cię miła niespodzianka. Szary - smutek ,Zielony - spełnią się Twoje marzenia. Różowy- jesteś najlepiej lubiona, Złoty – zostaniesz wyróżniona

MAGICZNY KRĄG NA ANDRZEJKI.

Potrzebujesz kostki do gry,  kolorowy karton. Rzucamy dwiema kostkami w karton
Po rzucie liczymy oczka, bez tych, które poleciały poza kartonowy krąg. Wynik to Twoja wróżba na przyszły rok;

1. W tym roku znajdziesz nową pasję lub talent

2.Poznasz nowego przyjaciela lub... Wreszcie dostaniesz zwierzątko

3. Niedługo dostaniesz naprawdę wspaniały prezent

4.Wycieczki i wesołe przygody

5.Piątki w szkole, pochwały w przedszkolu, awans w pracy!

6.Nauczysz się nowego sportu (może jazdy na rolkach lub na nartach?)

I będziesz zachwycony/a!

7.Zostaniesz królową lub królem karnawałowego balu! Szykuj już kostium!

8.W tym roku polubisz coś, czego nie znosiłaś/eś (szpinak? Czytanie? Wizyty w operze?)

9.Czekają cię cudowne i pełne przygód ferie zimowe lub wakacje

10.W tym roku szczęście będzie Ci dopisywać we wszelkich konkursach

11.Pogodzisz się z kimś, kogo nie lubiłeś/łaś

12.W tym roku czekają cię wspaniałe chwile i drobne kłopoty nie zdołają zepsuć Ci humoru

KWIATOWA WRÓŻBA ANDRZEJKOWA.

Będziesz potrzebować: rysunki lub zdjęcia kwiatów. Na stoliku kładziemy "magiczne" kwiaty. Zadaniem jest wybrać swój ulubiony kwiat i poprosić Wróżkę o wyjaśnienie, co dany kwiat "przepowiada":

stokrotka: musisz ostrożniej dobierać przyjaciół

róża: jest symbolem piękna, dalie: czekają cię sukcesy

bez: miłe spotkanie z przyjaciółmi,  aster: uważają, mogą nadejść kłopoty

fiołek: niedługo fajna niespodzianka, mak: jest symbolem marzeń spełnionych marzeń

narcyz: odzwierciedla samouwielbienie. Może czas przestać kaprysić?


ANDRZEJKOWA WRÓŻBA DLA TYCH, KTÓRZY MYŚLĄ O ZMIANACH W PRACY:

Gdy w Andrzejkowy wieczór nudzi Ci się wystarczy wziąć czerwoną kredkę i białą kartkę. Napisz takie zawody, jakie przychodzą Ci do głowy, każdy z nich obrysuj czerwoną kredką i włóż pod poduszkę. Rano wyjmij kartkę, zamknij oczy i wskaż palcem wskazującym lewej ręki jeden z zawodów. Na który wypadnie ten będziesz wykonywał w przyszłości.

ANDRZEJKOWE CZARY. WŁOS UKOCHANEJ...

Jeżeli pragniesz, aby jakiś chłopak/dziewczyna zwrócił na Ciebie uwagę TO PROSTE!!Wystarczy, że zdobędziesz jego włos i w andrzejkowy wieczór spalisz go. To co po nim pozostało włóż do małego pudełeczka i noś przy sobie przez 13 dni. Ostatniego dnia on/ona ,„spojrzy" na Ciebie jak na innego człowieka...

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z MONETĄ.


Każde uczestnik zabawy dostaje grosik i ustawia się w kolejce, wymyśla sobie jakieś życzenie.  Następnie tę monetę rzuca z odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie życzenie się w tym roku spełni.


Jeśli chcesz poznać swoją indywidualną wróżbę andrzejkową zadzwoń do mnie lub wyślij SMS o treści :  Anna Bell -Twoje pytanie wyślij na 7336
(3,69 PLN z VAT)

Udanej zabawy życzy Anna Bell