Cierpienie, czy to nieuniknione przeżycie?

Cierpienie, czy to nieuniknione przeżycie?

 

 Cierpienie, czym tak naprawdę jest?

Można definiować je na różne sposób. Może być to ból psychiczny, który również może mieć swoje podłoże w bólu fizycznym. Cierpienie jest czymś nieuniknionym, związanym nierozerwalnie z naszym losem.

Każdy z nas doświadcza jego codziennie na różne sposoby w ciągu trwania całego życia. Związane ze strata bliskiej osoby, czy tez ogarniającej nas pustki, która wydaje się nigdy nie kończyć. Czasem to okres zamieniającej się w spirale niekończącej się walki i bólu.

 Wielu z nas często zastanawia się, czemu doświadczamy tego niewiarygodnie ciężkiego zjawiska.

Lecz jego geneza zależy od naszej koncepcji postrzegania otaczającego świata przez pryzmat nas samych. Naszych doświadczeń, naszego poziomu rozwoju.Pojawia się ból emocjonalny. Cierpienie emocjonalne nie musi.

Ból emocjonalny i cierpienie są różne.

Czy jesteśmy w stanie go ominąć, czy  jest ono zapisane w naszej ścieżce życia?

 Odpowiedź jest prosta - nie, ale możemy zmienić nasz światopogląd i to jak postrzegamy samo cierpienie, możemy spróbować zrozumieć jego sens i wysunąć z niego pewne wnioski na przyszłość.  Czasem nasza świadomość procesów życia powoduje, że akceptujemy niepowodzenia, a stan frustracji odchodzi i mija szybciej.

Cierpienie jest czymś powszechnym nie tylko dla naszego wieku. Trwa ona od początków naszej ludzkości. Jeśli, znacie Sylvię Plath i jej twórczość możecie dostrzec proces zamykania emocji przed światem tworząc szklaną pułapkę, oddalając się od otaczającego świata.

Czy to dobre rozwiązanie? Raczej nie? Carl Gustav Jung mawiał, że próby  unikania cierpienia za wszelką cenę, prowadzi do nerwic oraz ciężkich naszych stanów psychicznych. Należy więc dążyć do nauczenia się jak sobie radzić z trudnymi sytuacjami, które Cię doświadczają.

Co możesz zrobić dziś?

Pomogę Ci zrozumieć siebie, Twój świat i przejść Twoje cierpienie łatwiej. Napisz, zadzwoń. Proponuję indywidualne zabiegi także online w przypadku m.in choroby o podłożu psychicznym: nerwica, depresja, lęki, bezsenność, bulimia, anoreksja, zły sen, euforia, załamanie; osteoporoza; oraz w wielu innych .

Astrolog, Terapeuta holistyczny Monika