Katarzynki i Andrzejki

Katarzynki i Andrzejki

 

Wróżby Andrzejkowe


Zbliżają się popularne Andrzejki wieczór wróżb i magii. Jedni biorą to na serio, inni dla zabawy, a jak jest, każdy indywidualnie powinien się przekonać i ocenić.

Skąd takie tradycje i dlaczego wywodzą się od imion Katarzyna i Andrzej?

Pierwszym polskim zwyczajem obchodzonym wśród młodych kawalerów  i szczególnie zaznaczanym się w średniowieczu był zwyczaj obchodzenia Katarzynek. To zwyczaj obchodzony z 24/25 listopada w wigilię św . Katarzyny, gdzie odbywały się wróżby dla mężczyzn poszukujących partnerki .

Dlaczego w taki dzień? I dlaczego taka nazwa ?

Ponieważ  wywodzi się ten zwyczaj od imienia Katarzyny Aleksandryjskiej patronki cnotliwych kawalerów , którzy pragną poznać pannę i w przyszłości zawrzeć szczęśliwy związek małżeński.

Katarzyna Aleksandryjska dziewica i męczennica żyła na przełomie III i IV wieku . Z greckiego imię Katarzyna znaczy "czysta" Jak podają źródła urodziła się w Aleksandrii w Egipcie .Była nie tylko bogata , gdyż była córką króla Kustosa , ale też zdobyła wykształcenie. Pomimo , że miała wielu wielbicieli ubiegających się o jej rękę , jako chrześcijanka złożyła śluby czystości . Była obrończynią prześladowanych chrześcijan , które to prześladowania odbyły się za panowania cesarza Dioklecjana i jego współrządców , gdzie szczególną nienawiścią do chrześcijan zasłynął Maksencjusz.

Katarzyna protestowała przeciwko zarządzanym prześladowaniom przez Maksencjusza i z tego powodu została pojmana , a potem torturowana okrutnie . Łamano jej kości kołem zębatym , smagano żyłami wołowymi, głodzono, a następnie ścięto mieczem gdy miała 18 lat. Ku jej czci zbudowano wiele obiektów sakralnych , tak w katolickim , jak i jest wspominana w prawosławiu. Od jej imienia wywodzi się kilka miejscowości polskich , jest w herbach miast, jej męczeństwo stało się tematem malarstwa .

To tak w skrócie o Katarzynie i Katarzynkach , które zostały wyparte przez popularne obecnie Andrzejki .

Pochodzenie Andrzejkowych wróżb do końca nie jest znane. Niektórzy autorzy podają , ze pochodzi od greckich słów aner,andros-oznaczające męża ,mężczyznę , inni od pochodzenia kultu starogermańskiego boga Freja-dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności. Św. Andrzej Apostoł jest patronem dnia 30 listopada, a z greckiego oznacza "dzielny."

Św.Andrzej jest także patronem państw i krain, narodów słowiańskich , małżeństw , rybaków, podróżujących, rycerzy. Orędownik zakochanych , wspomaga w sprawach matrymonialnych , prośbach o potomstwo .

Powróż sobie w Andrzejki. Andrzejkowe wróżby KLIK

Dlaczego 29 listopada ?

Ponieważ jest to ostatni dzień w wierze katolickiej do zorganizowania hucznej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem .

W Szkocji dzień św Andrzeja  jest świętem narodowym. Św Andrzej Apostoł był uczniem Jana Chrzciciela , potem był wśród pierwszych , którzy poszli za Jezusem. Pochodził z żydowskiej rodziny rybackiej  jak jego brat Piotr zamieszkiwali razem w Kafarnaum. Po śmierci Jezusa głosił jako pierwszy Ewangelię w Bizancjum . Za swe nauki chrześcijańskie został skazany na śmierć męczeńską . Rozpięto go na krzyżu w kształcie litery X-jest to pierwsza litera słowa Chrystus w języku greckim Christos (Pomazaniec)

Kult apostoła rozpowszechnił się zwłaszcza w średniowieczu . Ponieważ nabrał cech świętego wojownika , symbol jego krzyża został wybrany jako herb niektórych zakonów . W Polsce wybudowani pod wezwaniem Św Andrzeja wiele kościołów,kaplic, wiele miejscowości wywodzi swoją nazwę od imienia Andrzej .

Autor tekstu wróżka Basia Kumczo Napisz do niej TUTAJ

Jak będzie wyglądał Wasz przyszły mąż? KLIK