Koszmary senne

Koszmary senne

Koszmary senne skąd się biorą .

 

Sny możemy podzielić na prorocze, wyzwalające, życzeniowe, rozwiązujące problemy, wizyty astralne lub inne. Koszmary budzą obawy, że mogą być snami proroczymi, czyli że zapowiadają realne niebezpieczeństwo w rzeczywistości. Nie zawsze można odróżnić jeden sen od drugiego.

Kiedyś na przykład spodziewałam się odwiedzin gości i w noc poprzedzającą ich przyjazd śniło mi sie, że moi goście przyjechali do mnie w trumnach. Nie analizowałam w takim przypadku, czy to sen wyzwalający czy proroczy, tylko o świcie zanim wyjechali z domu, zadzwoniłam do nich i odwołałam ich wizytę. Na wszelki wypadek. Okazało się, że jeden z nich też miał sen o wypadku, a mianowicie śnił,  że wpadli w poślizg, z którego nie mogli wyprowadzić pojazdu. Jednomyślnie przełożyliśmy więc odwiedziny na inny dzień. Dziś nie można stwierdzić, co by się wydarzyło, gdybyśmy zignorowali te sny, ale wolę tą niepewność niż żałowanie, że nie zwróciłam uwagi na informacje z podświadomości, które pojawiają się w snach.

Sennik

Sny wyzwalające są często bardzo nieprzyjemne i budzą silne, negatywne emocje, zwykle jest to przerażenie, obawy, lęki, wywołują nerwowość, ale są tak naprawdę potrzebne psychice, aby uporać się z jakimś problemem, który został wyparty do podświadomości.

Jeśli przeżywamy silny stres z jakiegoś powodu, mamy za sobą traumatyczne przeżycia lub emocje, o których chcemy zapomnieć, to zaczynamy wypierać te problemy ze swojego umysłu.

Jest to forma samoobrony. Jeśli psychika nie radzi sobie z jakimś problemem, przerasta ją ten problem, albo brakuje akceptacji dla swoich uczuć lub wydarzeń, w których bierzemy udział, może się zdarzyć, że trafi to do najciemniejszych zakamarków umysłu, w których przechowywane są niechciane informacje.

Człowiek może mieć silne przekonanie, że poradził sobie z traumą, problemem, emocją, a tymczasem może ona nadal istnieć nierozwiązana w podświadomości.  

Sny wyzwalające pojawiają się wtedy, gdy nasza podświadomość uzna, że jesteśmy gotowi zmierzyć się ponownie z dawnym przeżyciem, lękiem, wydarzeniem. I wtedy śni się koszmar. Śni się to, czego człowiek boi się najbardziej, albo to od czego uciekał, czego nie mógł zaakceptować, z czym nie potrafił poradzić sobie w określonym czasie w przeszłości.

Sny te nie mają jednak na celu wywołać panikę, sprowadzić negatywne emocje na człowieka, a jedynie skonfrontować go ponownie z wypartym problemem, aby spróbował jeszcze raz sobie poradzić ze starym lękiem. Jeśli we śnie uda się pokonać strach, zmobilizować się do walki czy szukania rozwiązania, stare emocje zostaną uzdrowione i jest szansa, że taki sen się nie powtórzy.

Jak uwolnić się od przerażających snów ?

Jeśli człowiek psychicznie nadal nie jest gotów stawić czoła problemowi, sny te mogą powracać nawet po latach z powodów wyżej wymienionych.

Wśród snów wyzwalających zdarzają się nie tylko koszmary, ale też wszelkie sny pozbawione wydawałoby się logiki, chaotyczne,  mające związek z wydarzeniami, które miały miejsce w ciągu dnia. Na przykład gdy ktoś ma stres w pracy, to mogą mu się śnić sytuacje z tego miejsca, bo w ten sposób umysł pozbywa się tych emocji.

Gdy ktoś ma nawracające koszmary, warto się im przyjrzeć i zastanowić nad wszelkimi skojarzeniami z przeszłymi wydarzeniami, aby zrozumieć skąd się biorą. Uświadomienie sobie źródła problemu pomaga rozwiązać problem.

Autor tekstu wróżka Miranda

Zapytaj o swój sen naciskając na napis  E-mail