Przesądy Wielkanocne

Przesądy WielkanocneCzy ktoś z Was zna przesądy lub zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi ?


Jeśli nie to zapraszam do zapoznania się z nimi.

 W Wielki Czwartek wieczorem, po zmroku panny, które wykąpały się w rzece lub jeziorze zapewniały sobie szybkie zamążpójście. Obmywanie twarzy wodą, w której wcześniej gotowały się jajka miało zapewnić im powodzenie u płci przeciwnej i wieczną urodę a chorym wróżyło powrót do zdrowia.
W Wielki Piątek powinno się upiec chleb by w domu go nigdy nie brakowało. Dzieci, które urodziły się w Wielki Piątek mają trudne życie przed sobą.


Jeśli mieszkasz w domu i Twoją zmorą często są mrówki to po wielkanocnym śniadaniu zakop skorupki po jajkach koło domu.
Zjedzenie bazi  tzw.bazich kotków miało zapewnić nam zdrowie, urodę jak i bogactwo,a gdy panna zostanie obdarowana czerwoną pisanką czeka ją szybkie i szcęśliwe zamążpójście.
Skropienie wodą święconą domu w Wielką Niedziele działają ochronnie przed nieszczęściem oraz zapewnią zdrowie domownikom

W Wielki piątek nie powinno się robić prania bo zawsze będą brudne
 Kurom do paszy dodawano skorupki jaj po wielkanocnym śniadaniu by się dobrze nosiły. Dawniej był też zakaz rozpalania ognia w domowym kominku/piecu, by zapobiec suszy a w Wielkanoc jajko zjedzone z duża ilością chrzanu miało wypalać grzechy.

Teraz część wierzeń i wielkanocnych zwyczajów zanika, ale mimo to zawsze warto skorzystać w tym okresie z wróżby i magii by zapewnić sobie  szczęście od losu.

Smacznego jajka, jak najwięcej chwil radosnych i przepięknej wiosny!

Życzy jasnowidz Laryssa

Inni czytają także Koszyk wielkanocny – jak zapewnić sobie szczęście i dobrobyt.