Karty tarota

Karty tarota

Historia i znaczenie kart Tarota

 

Historia kart Tarota sięga odległych czasów. Niektóre źródła naukowe podają, że Tarot pochodzi od starożytnych Egipcjan, ale tak naprawdę Tarot był znany jeszcze wcześniej. Wszystko zaczęło się od starożytnych kapłanów, którzy obserwując niebo i badając ruch planet, dostrzegli znaczenie praw kosmicznych. Symbolika praw kosmicznych została przedstawiona w obrazach. Początkowo obrazy te nie były spójne ze znakami hieroglificznymi, które znamy dzisiaj. Badacz kosmiczny de Daumartin jako pierwszy, podjął próbę podobieństwa zestawienia gwiazd z obrazami kart Tarota. Tak przedstawiona symbolika kart Tarota pozostała znana do dzisiaj. Mówi się, że karty z Arkan Wielkich powstały jako pierwsze i pochodzą z najstarszej księgi świata. Mówi się, że Arkana Wielkie posiadają potężniejszą moc niż Arkana Małe.

Bardzo długo Tarot pozostał taki, jak przedstawił go de Daumartin. Karty zaczęły się znacznie rozwijać dopiero w XVIII wieku. Wtedy zaczął się znacznie rozwijać okultyzm, a Tarot wówczas był niezwykle znaczący z tradycji okultystycznej. Tarot rozwinął się przy okazji praktyk okultystycznych, a zapoczątkował to pastor Court de Gebelin. Twierdził on, że Tarot jest tzw. Wielką Księgą Wtajemniczenia. De Gebelin przedstawił formę Tarota opartą na liczbie 7. Jego Tarot składał się z  serii małych arkanów (każda po 7 kart). Kolejnym istotnym w historii Tarota badaczem był Levi. Jego Tarot jest najbliższy współczesnym taliom Tarota. Dzięki niemu Arkana Wielkie składają się z 22 kart. Dostrzegł bowiem związek 22 liter alfabetu hebrajskiego z 22 kartami Arkan Wielkich. Tym samym zapoczątkował łączenie Tarota z Kabałą, a ta tradycja jest znana do dnia dzisiejszego.

Tarot nie jest wyrocznią, wskazuje jedynie na możliwości.

Już z początkiem XX wieku kolejni miłośnicy wiedzy ezoterycznej zaczęli tworzyć nowe teorie dotyczące Tarota. Kolejni artyści plastycy zafascynowani magią i wyjątkowością kart Tarota zaczęli tworzyć nowe wzory talii. Każdy z badaczy twierdził, że odpowiednie rozłożenie kart połączone z zaangażowaniem uczuciowym pytającego, może pokazać pewne tajemnice z przyszłości. Wtedy jeszcze karty Tarota wykorzystywano do przewidywania przyszłości, ludzie odczuwali wyjątkową przyjemność zgłębiania tej tajemnej wiedzy. Ograniczano się wtedy wyłącznie do przewidywania przyszłości. Dzisiaj rozkłady z kart Tarota stawiane są przez wróżki i wróżbitów nie tylko w celu poznania przyszłości. Pytający zadaje pytania kartom również dotyczące swojej przeszłości, jak i teraźniejszości. Współcześnie powstają nowe talie, a Tarot nadal jest inspiracją wielu artystów. Warto zauważyć, że współcześnie łatwiej jest odczytywać karty Tarota, właśnie dzięki jasnym przekazom wyróżnionym w obrazach na kartach. Dzięki temu, na przestrzeni lat zmienił się również sposób pracy z kartami. Współczesne talie przedstawiają wyraźnie obrazy z życia, co bardziej ułatwia odczyt kart. Bardziej tradycyjne talie, jak np. Tarot marsylski nie posiadają tak jasnych obrazów na kartach.

Współczesny tarot online podobnie jak klasyczny tarot składa się z Arkan Wielkich i Arkan Małych. Różnica między nimi jest bardzo znacząca. Wielu praktyków kart Tarota twierdzi, że Arkana Wielkie są ważniejsze i mają potężniejszą moc. Stąd też nazywają się Arkana Wielkie. Wtajemniczają nas w kwestie osobowości, wnętrza ludzkiego, podświadomości i to czego pytany nie jest świadomy. To co przekazują Arkana Wielkie ma większe znaczenie i silniejszy wpływ na sytuację i pytającego, niż przekaz Arkan Małych. Mówi się, że Arkana Małe odnoszą się zazwyczaj do zwyczajnych okoliczności i mniej ważnych spraw czy działań. W rozkładzie kart Tarota Arkana Wielkie pełnią ważniejszą rolę niż Arkana Małe i należy je interpretować priorytetowo. Bardzo często Arkana Małe pokazują w jaki sposób zrealizuje się sytuacja, przedstawiona przez Arkana Wielkie.

Arkana Wielkie, tak jak i Arkana Małe są ponumerowane. Każdy numer karty jest ściśle związany z jej symboliką i nie jest to żaden przypadek, że np. Głupiec jest 0 kartą Arkan Wielkich, a Świat XX kartą. I właśnie karta Głupca rozpoczyna całą talię kart Arkan Wielkich. W wielu publikacjach naukowych znajdziecie Państwo wzmiankę na temat, jako by Arkana Wielkie przedstawiały i symbolizowały nasze życie, tzw. wędrówkę Głupca. Głupiec jako pierwsza karta ( karta 0) rozpoczyna swoją drogę życiową, a kończy ją na karcie Świat (XX karta) jako szczęśliwy i spełniony człowiek. Ciekawostką jest fakt, iż numer na każdej karcie nie znalazł się przypadkowo. Karty Tarota, zarówno Arkana Wielkie, jak i Arkana Małe są ściśle związane z numerologią. Dlatego też, bardzo wielu tarocistów, jest jednocześnie numerologami.

Interpretacja kart Tarota

Arkana Wielkie składają się z następujących kart:

0 – Głupiec

I – Mag

II – Kapłanka

III – Cesarzowa

IV – Cesarz

V – Kapłan

VI – Kochankowie

VII – Rydwan

VIII – Siła

IX – Pustelnik

X – Koło Fortuny

XI –Sprawiedliwość

XII – Wisielec

XIII- Śmierć

XIV – Umiarkowanie

XV – Diabeł

XVI – Wieża

XVII – Gwiazda

XVIII – Księżyc

XIX – Sąd Ostateczny

XX - Świat

Arkana małe i przypisane im żywioły

Małe Arkana składają się z 56 kart. Dzielą się na cztery kolory. W każdym kolorze znajdują się ponumerowane karty: do asa do 10 oraz karty dworskie. A więc mamy:

Buławy (pałki, kije, różdżki) – od asa do 10 buław, paź (giermek) buław, rycerz buław, królowa buław i król buław

Kielichy (puchary) – od asa do 10 kielichów, paź (giermek) kielichów, rycerz kielichów, królowa kielichów i król kielichów

Miecze – od asa do 10 mieczy, paź (giermek) mieczy, rycerz mieczy, królowa mieczy i król mieczy

Denary (monety, pentakle) – od asa do 10 denarów, paź (giermek) denarów, rycerz denarów, królowa denarów i król denarów

Karty od asa do 10 oznaczają sytuacje, zdarzenia, okoliczności, a karty dworskie oznaczają po prostu osoby. Z racji tego, że kolory Arkan Małych przyporządkowane są astrologicznie do żywiołów można łatwiej określić wygląd osoby, jej charakter i osobowość, a także znak zodiaku. I tak:

Buławy określają osoby spod znaku Barana, Lwa i Strzelca;

Kielichy oznaczają osoby spod znaku Ryb, Raka i Skorpiona;

Miecze oznaczają osoby spod znaku Bliźniąt, Wodnika i Wagi;

Denary oznaczają osoby spod znaku Panny, Byka i Koziorożca.

 

Znaczenie Arkan Małych jest ściśle związany z żywiołami, bez względu na numer karty. Dlatego też każdy kolor Arkan Małych oznacza inną wartość. I tak:

Buławy przyporządkowane są żywiołowi ognia i odnoszą się do energii, działania, silnej woli.

Kielichy przyporządkowane są żywiołowi wody i symbolizują uczucia.

Miecze przyporządkowane są żywiołowi powietrza i symbolizują psychikę i myśli.

Denary przyporządkowane są żywiołowi ziemi i odnoszą się do materii.

 

Artykuł napisany: dla Ezolinia Wróżby.Nie kopiować !

Kontakt telefon  708 577 024  (3,69zł/min)

lub SMS o treści:Przeznaczenie Twoje pytanie na numer 7336
(3,69 PLN z VAT/min)