Kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego

Zauważyłam podczas rozmów z klientami, że najwięcej trudnych sytuacji przełomowych ma miejsce w ich życiu po 40 tce. Statystycznie, w tym czasie nagminnie uruchamiają się silne procesy zmian.Ludzie rozwodzą się, szukają swego miejsca w świecie. Dla tych, co nie wiedzą, co się dzieje z nimi może być, to szok, kiedy dowiedzą się o zdradzie partnera lub nagle czują, że praca, która wykonywali przez 20 lat już jest nie dla nich.

Co się wiec dzieje? Czy, to przypadek, że w tym czasie mamy do czynienia z procesem zwanym przez psychologów Kryzysem wieku średniego?. Wiele ludzi uważa, że takie zjawisko nie istnieje, że jest to, tylko proces wymyślony. Niestety nie mają racji. Dla osób, które nie mają pojęcia, co się z nimi dzieje może być, to moment bardzo trudny, druzgoczący, kiedy człowiek pogrąża się w całkowitym chaosie.

Nie jest to wymyślony slogan a istnieje w ogólnej terminologii psychologicznej.

Pojecie to zostało po raz pieszy sformułowane w latach szesciesiatych przez kanadyjskiego psychologa Eliota Jacques. Według badaczy może być związana pośrednio z przemianą hormonalna w organizmie człowieka.

Psychologowie nadmieniają, że najczęściej zjawisko dotyczy mężczyzn po 40 roku życia. Nie mogę się zupełnie z tym zgodzić. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są w ten sam sposób pod wpływem działania tego procesu.

Według specjalistów zajmujących się psychiką jest, to najważniejszy czas dla człowieka, który związany jest niejednokrotnie z całkowitym przełomem w życiu. Dlaczego nazwano, to słowem kryzys? Datego, że tej przemianie towarzyszy stres i wiele napięć.

Jak objawia się ten stan?

- W poczuciu izolacji-

- Poczuci smutku

- Poczuciu niespełnienia,

- pędem do uwolnienia z ograniczeń.

Co się dzieje w nas?

Jest to okres, w którym najczęściej zmieniamy całkowicie postrzeganie świata. Mamy okazję spojrzeć na swoje życie jeszcze raz. Osoby będąc w tym procesie mogą podejmować zupełnie skrajne decyzje, by uwolnić się od krępujących więzów i nadać sens swojemu bezbarwnemu życiu. To czas, kiedy możemy jasno zdefiniować swój cel i zostać bez większego żalu przeszkody, które umożliwiają jego realizacje.

Istnieje pogląd, że w tym czasie zarówno kobiety i mężczyźni dopuszczają się zdrad, porzucają swoje intratne zajęcia zawodowe, by zająć się kompletnie czymś innym np. tym o czym zawsze marzyli, a brakowało im czasu i siły na realizację.

To czas, kiedy podsumowujemy swoje życie widząc jak szybko mija Wiele osób dociera do swojej prawdziwej wiary, zaczyna wierzy w Boga. Inni znów porzucają religie na rzecz zupełnie innego systemu filozoficznego.

Co na to astrologia?

Astrologia potwierdza tezę wielu psychologów. Istnieje proces zwany kryzysem wieku średniego. Jest to wielkie życiowe przesilenie. Charakteryzowane jest przez trwające w tym samym czasie tranzyty planet zwanych ciężkimi.

Nie mamy wielkiego wpływu na to, co się dzieje. Możemy tylko przeczekać, zasymilować energię. Będąc pod taka presją przez właściwie kilka lat nie da się pozostać tą sama osobą, co przed ich działaniem. Z punktu widzenia astrologii jest, to proces konieczny w naszym rozwoju i uwalniający prawdziwe potrzeby każdego z nas. Jest to forma oczyszczania. Każdy na swój sposób przechodzi. Tylko rozeznanie i głębokie zrozumienie tego, co się dzieje z danym człowiekiem może pomóc.

Chcesz zapytać?Zadzwoń?

Astrolog Monika tel. 708 588 502 kod 1 (3.69 zł/min)