Zwyczaje wigilijne

Zwyczaje wigilijnePrzed nami szczególny czas, Wigilia i Nowy Rok jak wiadomo w ten czas nie brakuje przesądów, wróżb, które służą po to żeby zapewnić sobie pomyślność na cały nadchodzący rok i ustrzec się od ewentualnych niepowodzeń. Wróżby i przesądy wyrastają z pogańskich obyczajów,ale niektóre z nich przetrwały wieki i wiara w ich moc jest aż po dzień dzisiejszy.

Ja napiszę tylko te, które są od praktykowane przez mnie i w jakiś sposób zależności od potrzeb na dany rok ich skuteczność działa.

WRÓŻBY WIGILIJNE:

Na stole obowiązkowo karp królewski a z niego do portfela łuski,najlepiej dwie lub trzy,  na wszelki wypadek jak jedna się zgubi,łuski do portfela wkładamy po kolacji wigilijnej.
W te noc nie zapomnijmy też o zjedzeniu kilku orzechów,to Ci zapewni dostatek na cały rok.  Na stole nie może też zabraknąć gwiazdy betlejemskiej - kwiat ten także służy pomyślności finansowej. Niczego w ten dzień nikomu nie pożyczaj, – bo to wróży straty.


Tyle o finansach teraz o miłości:

Jeżeli chcesz się przekonać, czy w nowym roku zakochasz się, zjedz jabłko i policz pestki.Jeśli liczba pestek jest parzysta, to odpowiedź jest pozytywna,a jeśli pestek będzie więcej niż sześć, to Twoje szczęście będzie podwójne.
Aby dowiedzieć się, z której strony przyjdzie mąż albo przyszły kawaler zgaś świece po wieczerzy i patrz, w którą stronę poleci dym.


A co w rodzinie;

W dniu Wigilii nie należy się sprzeczać, kłócić ani płakać, bo niezgoda i smutek będą często gościły w naszym domu, aż do następnej Wigilii.

„Jaki dzień Wigilii, taki cały rok" – o tym przysłowiu warto pamiętać i nie przemęczać się pracą, co się tyczy kobiet a jak mamy leniwych mężczyzny to podstępem trochę wzmóc od nich pracy w domu, a Ci, którzy czują chłód w sypialni nie powinni tej nocy rezygnować ze wspólnego baraszkowania.
Jeżeli Wigilię pierwszy przyjdzie lub zatelefonuje mężczyzna to szczęście dla tego domu, a jeśli kobieta, to choroba lub inne niepomyślne zdarzenie a więc zaplanujmy z góry żeby to był mężczyzna i poprośmy go o telefon i odwiedziny.
Pilnuj, aby na stole była nieparzysta liczba potraw. To zapewni Ci urodzaj w całym nadchodzącym roku. Kobiety w ciąży nie powinny w tym dniu ani szyć,ani prać,gdyż ich dziecko może urodzić się wówczas chore.

„W Dzień Bożego Narodzenia wszystko jest, jak przed rokiem: na szybach srebrne kwiaty i ten sam obraz w ramach okien;
Świat biały, jak opłatek...Będzie wigilia! - Uśmiechną się ludzie, do świątecznej zasiądą wieczerzy. Błogosławiony grudzień!...
"W żłobie leży - któż pobieży..." Pomyśl: na cudzej ziemi wśród obcych,
Tacy jak Ty młodzi chłopcy i małe dziewczęta, zaśpiewają tę samą kolędę.
Pamiętaj: będą
Ludzie smutni, opuszczeni, niepotrzebni nikomu.
I nikt z nimi słowa nie zamieni, nie zaprosi do swego domu...
Weź do ręki biały opłatek, choćbyś nawet nie miał go, z kim dzielić.
I życz szczęścia całemu światu;
Niech się wszystkie serca rozweselą!...
Autor Zdzisław Kunstman

A pozdrawia i zaprasza na konsultacje W.Anne (Anna Bell) Klik

 Inni czytają także Horoskop świąteczny